Milliyet ‘Geleceğe Yatırım, Türkiye’ye Yatırım’ Toplantıları

Milliyetin düzenlediği ‘Geleceğe Yatırım, Türkiye’ye Yatırım’ toplantılarının 10.su 07 Aralık günü Milliyet’in İzmir Swiss Otel’de düzenlendi. Biz de Grafiket olarak medya satın alma iş ortağımızın etkinliğinde yer aldık.

Milliyet yazarlarının, milletvekillerinin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımlarıyla gerçekleşen ‘Türkiye’ye Yatırım, Geleceğe Yatırım’ konulu 10. Toplantı pek çok gazeteci, iş adamı ve reklam, prodüksiyon ve medya satın alma ajansını bir araya getirmiş oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı ve İzmir Valisi açılış konuşmalarını yaptıktan sonra, Bakan Binali Yıldırım’ın konuşması gerçekleşti. Toplantının ağırlıklı konusu ise elbette EXPO 2020 oldu. Bakan Yıldırım, tüm milletvekillerinin, hükümetin İzmir’e tam destek verdiğini ve İzmir’in yanında olduğunu belirtirken, iletişim yatırımlarına da değindi.

Bakan Yıldırım verdiği veriler ve rakamlar, 2012 Sosyal Medya Raporuna paralel bir durumdaydı. Şöyle ki Türkiye’de son bir yılda mobil akışta ses aktarımın %60’ın altına düştüğünü, bunun yerine veri ve görüntü aktarımının yükselişte olduğunu açıkladı. Bilişim ve teknolojiyle olan bağımızın artık çok güçlü olduğunu bu sebeple yatırımlarımızın çoğunu bu alana kaydırdıklarını anlatan Sayın Bakan, 2 yıl sonra bilişim ve internet tanışıklığı olmayanların günlük yaşamlarını sürdüremeyecek hale geleceğini belirtti. Önümüzdeki yıl planlarından da bahseden Sayın Bakanımız, gelecek yıl bilişim alanında bireysel yatırımcılara 10 milyon TL’ye kadar destek verileceğini de açıkladı.

Sayın Bakan’ın konuşmasının ardından Güneri Civaoğlu, Meral Tamer, Derya Sazak, Fatoş Karahasan, Güngör Uras, Pelin Batu ve daha pek çok Milliyet yazarı İzmir izlenimlerinden kısaca bahsettiler.